Szef „Pomostu” agentem

Tomasz Czabański, szef poznańskiego stowarzyszenia „Pomost” był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, miał kryptonim „Paweł” – napisał w swojej książce dr Waldemar Handke z IPN w Poznaniu.

Sprawa jest ciekawa przynajmniej z dwóch powodów. To jeden z nielicznych przypadków ujawnień personaliów tajnego współpracownika w publikacjach autorstwa historyków z poznańskiego IPN. Drugi powód – zachowały się rękopisy donosów TW „Pawła”. U schyłku PRL SB zniszczyło w Poznaniu większość teczek pracy agentów. Dlatego zachowane doniesienia to zwykle maszynowe odpisy wykonywane przez SB. Wśród nielicznych ocalałych rękopisów są donosy właśnie TW „Pawła”.

Tutaj można zobaczyć jedno z pierwszych doniesień, pochodzące z 1979 roku:  str 1, str 2, str 3 (źródło: IPN Po 08/1505). Skany są niezbyt dobrej jakości, a treść relacji tajnego współpracownika – na tle innych – mało ciekawa (jest to opis spotkania w duszpasterstwie o.o. Dominikanów w Poznaniu), ale bardzo interesujące są dopiski pod donosem na temat TW „Pawła” wykonane przez oficera SB prowadzącego agenta.

Zapraszam do “Polska – Głos Wielkopolski” lub lektury artykułu online tutaj.