Księdza Malińskiego plugawienie czy odbrązowianie Jana Pawła II?

Lepiej 1,5 roku później niż wcale. Ks. Adam Boniecki wreszcie zdecydował się opublikować wywiad z ks. Mieczysławem Malińskim. Był autoryzowany, a mimo to trafił do szuflady. Na prośbę rozmówcy – chociaż nie przewiduje takich sytuacji prawo prasowe i kanony pracy dziennikarskiej, które obejmują przecież także „Tygodnik Powszechny”. Ks. Boniecki (którego nie cenię za bezkrytyczność wobec kontrowersyjnych zachowań kardynała Dziwisza) zapłacił cenę za swoją spolegliwość wobec agenta Delty. Półtorej roku leżakowania wywiadu w szufladzie naczelnego „TP” ks. Maliński wykorzystał, by przejść do medialnej kontrofensywy – napisać biografię, w której broni się (=wykręca) z niewygodnych faktów w życiorysie. I pewnie, gdyby w swojej „hagiografii” donosiciel nie wytknął ks. Bonieckiemu faktu przeprowadzenia z nim wywiadu – pewnie jego treści nie poznalibyśmy do dzisiaj. A warto, bo autor dziesiątek zalegających w katolickich księgarniach książek pokazał w nim coś głęboko skrywanego: albo swoją prawdziwą twarz, albo nieznany fragment funkcjonowania Kościoła katolickiego za czasów PRL. 

Ks. Maliński twierdzi w wywiadzie, że Jan Paweł II (jeszcze jako kardynał Wojtyła), dobrze wiedział o jego częstych kontaktach z SB i akceptował je. Jeśli mówi prawdę – pokazuje nieznaną, obcą, trudną powszechnie do zaakceptowania postawę Karola Wojtyły. Jeśli kłamie – plugawi imię Jana Pawła II. Jestem bardzo ciekawy, jak skomentują wypowiedzi ks. Malińskiego koledzy dziennikarze z mediów katolickich. Stawiam, że przejdą nad tym do porządku dziennego, przemilczą…

2 thoughts on “Księdza Malińskiego plugawienie czy odbrązowianie Jana Pawła II?

  1. To porażająco obrzydliwe. Można powiedzieć , że wychowałam się na książkach księdz Malińskiego. To był dla mnie człowiek budujący pozytywne wyobrażenie katolika. Teraz okazuje się, że robił rzeczy całkowicie sprzeczne z tym, o czym pisał. Nic go nie usprawiedliwia w moich oczach. I nie jest już dla mnie ważne czy JPII wiedział (co nie mieści mi się w głowie) czy nie wiedział. Dla mnie książki księdza Malińskiego powinny natychmiast zniknąć z ksiegarni katolickich. Są one przejawem pychy i kłamstwa. I jeśli nadal będą promowane przez Kosciół, to będzie znak, że ważniejsza od prawdy jest mamona!

  2. A ja sobie przypominam… gdy gdzieś pod koniec lat 80-tych ks. Maliński przyjechał do POznania, mój kolega miał go nad ranem odebrać z Dworca i odtransportować do Dominikanów. NIestety, zaspał. Ze względu na to zdarzenie ks. MAliński opowiadał na kolejnych spotkaniach jaki to POznań jest niegościnny…. taki wielki człowiek!!!
    A co do zalegających w księgarniach książek… a może innym razem opowiem kilka krakowskich anegdot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.