Jerzy Przerwa (1925-1947) bohater i ofiara zbrodni – poszukiwana rodzina

Potyczką Wojska Polskiego z Armią Sowiecką w Lesznie w 1947 roku zajmuje się od 2004 roku. W tym czasie udało mi się wyjaśnić wiele okoliczności tego wydarzenia i jego bohaterów. Rozwikłana została wydawałoby się najtrudniejsza zagadka – pochodzenie i dalszy los Zofii Rojuk, przetrzymywanej przez czerwonoarmistów ciężarnej kobiety, w obronie której wystąpili żołnierze, kolejarze i milicjant. Niestety, jak dotąd – mimo starań – nie udało mi się znaleźć żony i dziecka dowódcy polskiego oddziału, ppor. Jerzego Przerwy, który wraz z dwoma swoimi podwładnymi został rozstrzelany. Bardzo możliwe, że jego najbliżsi nigdy nie poznali prawdy na temat jego bohaterskiego czynu i śmierci.

Poniżej wszelkie posiadane informacje dotyczącego ppor. Jerzy Przerwa. Jeśli ktoś może pomóc w odnalezieniu jego żony lub dziecka proszę o kontakt.

Jerzy Przerwa

 Jerzy Przerwa ur. 23.04.1925
fałszywe (podane w wojsku) miejsce urodzenia: Chełm,
prawdziwe miejsce urodzenia: Rożyszcze na Wołyniu (obecnie Ukraina)
rodzice: Stanisław i Helena z d. Sielicka
żona: Lidia z d. Mioduszewska – była w 6 miesiącu ciąży,
kobieta była pochodzenia żydowskiego, prawdopodobnie po egzekucji jej męża wyjechała z Polski

2 thoughts on “Jerzy Przerwa (1925-1947) bohater i ofiara zbrodni – poszukiwana rodzina”

  1. Witam uprzejmie! Jestem świeżo po lekturze „Rozstrzelani za uratowanie kobiety”. Wnikliwie, rzeczowo, dobrze, nareszcie!! udało się wydać w całości i upamiętnić wydarzenie godne pamięci o bohaterach tablicą na dworcowym murze. Życzę sukcesów w dalszej – mrówczej pracy. Pozdrawiam Maria Głowacka- siostrzenica Feliksa Lisa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.